У будь-якому випадку основними критеріями вибору є вартість і якість запірної арматури. Але висока або низька ціна - це завжди відносне поняття. Все залежить від фінансових можливостей покупця, наявності або відсутності додаткових функцій ( «наворотів»), іменитості бренду виробника і розмірів мита для імпорту.
Основні відмінності змішувачів
Уже минув той час, коли всі змішувачі були однаковими, тобто, один і той же кран можна було використовувати для ванни, раковини або мийки. Тобто, це, звичайно, можна робити і з сучасними приладами, але з найпростішими - сьогодні між ними дуже багато значущих відмінностей.
На що звертати увагу в першу чергу
Спочатку потрібно визначитися зі способом установки приладу :
- Вертикальним - кран встановлений в монтажному отворі раковини.
- Горизонтальним - змішувач виходить зі стіни (гарячі і холодні трубопроводи приховані в штробах або під гіпсокартоном).
- Підлоги - монтаж відбувається так само, як і на заштукатурені стіни, тільки ХВП і ГВП підведені не по стіні, а по підлозі.
- Врізний - все елементи врізаються на відворот борту акрилової ванни. У деяких моделей керамічних раковин є додаткові монтажні отвори.
- Прихований - сюди відноситься установка на відворот борту ванни або раковини і маскування змішуючої частини в стіну.
Примітка. У деяких домашніх умільців іноді виникає бажання врізати змішувач в стандартну металеву ванну (сталь, чавун) або керамічну раковину. В принципі, це можна зробити, так сверлиться не тільки метал, але і кераміка, але якщо ви цього ніколи раніше не робили, то краще навіть не намагатися, щоб не завдати критичних пошкоджень ємності. У всякому разі, спочатку краще потренуватися на ідентичних матеріалах, які не шкода зіпсувати.
Конструкційні відмінності
Змішувачі також відрізняються за конструкцією і способами регулювання запірної арматури. Вони бувають:
- змішувачі одних важелів;
- двохвентельні;
- з термостатом;
- сенсорними;
- каскадними.
Для одноважільних класичних моделей використовують картридж, який ззовні нагадує маленьку діжку, але забезпечену системою розподілу води. На зображенні показано, як це відбувається: рухома пластина зсувається в одну або іншу сторону, збільшуючи інтенсивність гарячого потоку і зменшуючи або взагалі перекриваючи ХВП, а також навпаки. Така запірна арматура дуже зручна в експлуатації, але вона практично не підлягає ремонту, так як після розбирання і чищення всі деталі надзвичайно складно підігнати один до одного так, щоб не було течії. Виходячи з цього, в 99% випадків старі картриджі просто замінюють новими (вони недорогі).
Не менш часто для ванн і раковин використовують двохвентильні змішувачі, де потік гарячої і холодної води регулюється окремо один від одного. Це можливо, завдяки зміщенню рухомої керамічної пластини відносно нерухомої. У цих пластинах є однакові отвори у вигляді півмісяця і для максимального напору вони повинні збігатися один з одним повністю. При обертанні баранчика (бочки, важеля) пластини зміщуються відносно один одного і, природно, натиск стає меншим. Такий пристрій зручний тим, що його можна розібрати, почистити, а потім використовувати заново, не вдаючись до покупки нової деталі.
Однім з найбільш поширених у всьому цивілізованому світі змішувачів є модель з термостатом. Цей пристрій дозволяє забезпечувати подачу води в заданому користувачем температурному режимі. Крім того, є лінійний ряд моделей, де додатково можна коригувати і натиск струменя. Саме тому душовий змішувач з термостатом оснащений двома вентилями - для вибору температури та напору.
Зараз світові виробники виготовляють дане обладнання в двох видах - електронному і механічному. Перший зразок має вбудований інформаційний дисплей, який сповіщає про поточну температуру лінії води. Такі моделі працюють за допомогою батарейки або мережевого адаптера.
Підіб’ємо підсумки
Я нічого не говоритиму про каскадний спосіб подачі води, так як це повністю залежить від форми виливу і має в основному декоративне, але ніяк не практичне значення. Кілька слів з приводу вбудованих змішувачів, де назовні виходять тільки важіль регулювання, перемикач і шланг з лійкою - основна частина запірної арматури захована в стіни. Ці моделі зручно встановлювати на гіпсокартонну обшивку, під якою є, як мінімум, 3 см порожнього простору і не доведеться довбати цеглу або бетон.